en cz

Tipy na výlet


Bílá strž - 940 m. n. m.

Bílá strž - 940 m. n. m.

Romantická soutěska na Bílém potoce s jediným vodopádem na Šumavě. Jeho výška je 7 m. Nádherná přírodní scenérie. Nad vodopádem se nachází vyhlídková terasa.Čachrov - obec

Čachrov - obec

Leží na kopci kolem bývalé tvrze. Původní osada se rozkládala kolem řeky Ostružné až do třicetileté války, kdy byla zpustošena. Další chalupy se stavěly kolí tvrze a zámečku. První zmínka je z roku 1352. Původně byl sídlem rytířů z Čachrova a za husitských válek byl přičleněn k panství hradu Velhartice. Střídající se majitelé byli vesměs příslušníky drobné šlechty. Před l. světovou válkou náležel statek Čachrov jedné měšťanské rodině a měl rozlohu 694 ha. Roku 1904 byl Čachrov povýšen na městys.


Černé jezero

Černé jezero

(zvané též Bystřické, Dešenické, České) je rozlohou největší na Šumavě (18,93 ha, hloubka 40 m, délka od hráze k Jezerní stěně 800 m). Leží ve výšce 1008 m n. m. Své jméno dostalo od zdánlivě černé barvy vody jezera, vznikající odrazem okolních hustých lesů. Nad jezerem se zvedá 330 m vysoká karová stěna Jezerní hory.


Čertovo jezero

Čertovo jezero

(1030 m n. m., 10,31 ha, hloubka 37 m) leží na jižním svahu Jezerní hory a je vzdáleno vzdušnou čarou od Černého jezera jen 1,5 km. Mezi nimi po hřebeni Jezerní hora – Špičák probíhá hlavní evropské rozvodí mezi Severním a Černým mořem. Z Černého jezera odtéká voda Černým potokem do Úhlavy (Severní moře). Čertovo jezero leží v povodí Řezné (Černé moře).


Velký Javor - Großer Arber,

Velký Javor - Großer Arber,

nejvyšší a nejnavštěvovanější hora Bavorského lesa a Šumavy (1457 m n. m.), vzdálená 3 km od Bavorské Rudy (7 km od Železné Rudy). Vrchol tvoří čtyři skupiny skal - Großer Arber, Bernstein, Richard Wagner-Spitze a Ostspitze. V blízkosti hlavního vrcholu jsou dvě kruhové věže (televizní vysílač, radarová a meteorologická stanice) a kaple sv. Bartoloměje. Z vrcholu lze za dobrého počasí spatřit rakouské Alpy. Pod svahy hory leží Velké a Malé javorské jezero. Na východním svahu je celoročně v provozu sedačková lanovka (dolní stanice 1000 m, horní stanice s chatou 1375 m).Klenová

Klenová

13 km západně od Klatov nedaleko česko-německých hranic se nachází rozsáhlá zřícenina významného středověkého hradu Klenová, k níž byl v 19. století přistavěn novogotický zámek. V druhé polovině 19. století vyrostl v nejbližším okolí ucelený urbanistický komplex obytných a hospodářských budov (sýpka, vila, kaple sv. Felixe, statek). Na Klenové najdete historickou expozici z dějin hradu a zámku a několik výstav špičkového českého i zahraničního umění. Z hradu se nabízí jedinečné výhledy na centrální Šumavu.Královský hvozd

Královský hvozd

pod tímto názvem je již od roku 1273, kdy natrvalo tuto oblast připojil k Čechám král Přemysl Otakar II., označován územní pás podél jihozápadní hranice Čech, který tvořil přirozenou, pralesem porostlou hranici zabraňující vpádu nepřátel do země. Od té doby byl hvozd dáván panovníkem do zástavy různým šlechtickým rodům. Pro potřeby obrany a územního spravování vznikla jakási správní centra - Královské rychty. Byly to Svatá Kateřina, Hamry, Hojsova Stráž, Zejbiš, Kochánov, Zhůří pod Javornou, Stodůlky a Stachy.


Ostrý

Ostrý

Vrch na státní hranici se Spolkovou republikou Německo dosahuje 1293 m n. m., 8 km západně od Hojsovy Stráže. Ostrý je zdaleka nápadný, má morfologicky výrazný tvar dvojhrotý holý vrchol, rozdělený hlubokým sedlem. Nižší vrchol (1241 m n. m.) leží na bavorské straně, vyšším vrcholem prochází státní hranice.Velký Prenet (1 070 m n. m.)

Velký Prenet (1 070 m n. m.)

Vrch ležící 7 km jihovýchodně od Nýrska a je krajním bodem Pancířského hřbetu (Pancíř - Můstek - Prenet). Je z něj krásný výhled na pohraniční hory i vnitrozemí. Malý Prenet (1 006 m n. m.)Kaple svaté Kunhuty. Dříve zde stávala Páteříkova huť. Po vypalování lesa nese vrch dosud jméno, které původně znělo Brenet (brennen = pálit). Již v 15. století zde stávala kaple svaté Kunhuty, v níž žil poustevník.


Pajrek

Pajrek

Zřícenina hradu se nachází 2,5 km od Nýrska na jednom z posledních výběžků Královského hvozdu (627 m n. m. - výběžek horského hřebenu Hraničáře). Dříve býval pomezním hradem, nebyl příliš rozměrný, avšak důležitý polohou (založen na začátku 14. století) při staré zemské stezce.


Jezero Laka

Jezero Laka

leží v nadmořské výšce 1096 m n. m. a je tedy nejvýše položené ze všech osmi šumavských jezer. Svojí plochou 2,78 ha a obvodem 870 m je nejmenší. Největší hloubka je 3,9 m a střední hloubka je pouze 1,4 m. Nachází se na české straně Šumavy pod horou Plesná (něm. Lackenberg).


Pancíř

Pancíř

je jedním z vrcholů turistické trasy Pancíř - Můstek -Prenet. Turistická chata (původně Matoušova chata) s rozhlednou byla postavena r. 1923 Klubem českých turistů (původní vzhled). Návštěvníkovi se poskytne krásný výhled na Královský hvozd a při dobré viditelnosti i na rakouské Alpy (okolí Dachsteinu).


Lohberg – přírodní ZOO

Lohberg – přírodní ZOO

Unikátní přírodní ZOO je uprostřed překrásné Šumavské přírody. K vidění jsou sobi, losi, vlci, bizoni a mnoho dalších zvířat a ptáků.Stezka v korunách stromů

Stezka v korunách stromů

Nejdelší stezka na světě v korunách stromů, její délka je 1300 m.Procházet se nad zemí ve výšce 8 až 25 m nenarušenou přírodou, tento jedinečný pohled z nezvyklé perspektivy vám nabízí Stezka v korunách stromů v Národním parku Bavorský les. Přístupová cesta k největšímu parku tohoto druhu na světě se nachází u parkoviště vedle výběhů pro zvěř. Nástupní věž je vybavena výtahem, který umožňuje pohodlný a volný přístup důchodcům, vozíčkářům i rodičům s kočárkem. Po lávce převážně z dřevěné konstrukce, která je opatrně zasazena do smíšeného lesa, je každý návštěvník obohacen o nefalšovaný přírodní zážitek. Tento neskutečný zážitek je umocněn didaktickými a orientačně smyslovými elementy, které se nacházejí podél celé stezky. Zde poznáte nezapomenutelnou zdejší krajinu a její různé životní formy v nové dimenzi. Lávka dlouhá 1300m je zakončena 44m vysokou vyhlídkovou věží, ze které se naskýtá fantastický a bezmála neomezený výhled: směrem k vrcholu Luzný na neosídlenou oblast lesní divočiny, druhým směrem na pečlivě upravenou kulturní krajinu Bavorského lesa, s Alpami na obzoru.